Kawa rozpuszczalna: skład i właściwości

Kawa rozpuszczalna: skład i właściwości

Kawa rozpuszczalna doceniana jest nie tylko za łagodny smak, ale również łatwość i szybkość przygotowania. Oczywiście bardzo duża liczba ludzi jest przeciwnikami wspomnianego rodzaju kawy. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Co warto wiedzieć o kawie rozpuszczalnej?

Należy mieć świadomość, że kawa rozpuszczalna jest rodzajem kawy, która została wytworzona z ekstraktu kawy suszonej. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że wyciąg otrzymuje się przez zaparzanie ziaren kawy mielonej tak samo, jak w przypadku zwykłej kawy. Warto również dodać, że woda po zaparzeniu będzie usuwana z ekstraktu w celu wytworzenia proszku czy suchych fragmentów, które rozpuszczą się, jak zostanie do nich dodana woda. Warto zdawać sobie sprawę, że można wyróżnić dwa główne sposoby na przygotowanie kawy instant, czyli suszenie rozpyłowe i liofilizacja. Dwie wymienione metody są w stanie zachować jakość, smak, a także aromat kawy. Zdecydowanie najczęściej stosowanym sposobem przygotowania kawy instant jest dodanie jednej łyżeczki granulek albo proszku do filiżanki gorącej wody. Ponadto moc kawy może być bardzo łatwo regulowana, wystarczy bowiem dodać jej mniej albo więcej do kubka.

Skład kawy rozpuszczalnej

Warto wiedzieć, że kawa rozpuszczalna tak samo jak zwykła kawa zawiera w swoim składzie bardzo duża liczbę silnych przeciwutleniaczy, a także składników odżywczych, które charakteryzują się bardzo pozytywnym oddziaływaniem na zdrowie. Kawa może także wpływać na poprawienie się kondycji psychicznej czy zapobiec powstaniu cukrzycy typu 2. Nie wszyscy mają świadomość, że przy porównaniu pierwiastków występujących w kawie rozpuszczalnej, a także naturalnej można dojść do wniosku, że omawiana kawa rozpuszczalna posiada zdecydowanie więcej korzystnych składników dla organizmu. Należy do nich zaliczyć magnez, mangan, wapń i cynk. Kawa rozpuszczalna zawiera również więcej metali ciężkich takich, jak nikiel czy glin. Ponadto nie wszyscy mają świadomość, że jeden standardowy kubek kawy rozpuszczalnej dostarcza organizmowi zaledwie 4 kcal. Nie można zapomnieć, że kofeina jest najbardziej rozpowszechnionym stymulantem na świecie. Jest w stanie zwiększyć metabolizm i poprawić pracę mózgu. Warto podkreślić, że kawa rozpuszczalna przeważnie zawiera mniej kofeiny w porównaniu do zwykłej kawy. Jedna filiżanka zawiera bowiem od 30 do 90 mg kofeiny, z kolei filiżanka zwykłej kawy zawiera od 70 do 140 mg. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość kofeiny może bardzo negatywnie oddziaływać na organizm. Wystarczy wymienić zaburzenia snu, niepokój, drżenie czy szybsze bicie serca. Kawa rozpuszczalna będzie zatem świetnym rozwiązaniem dla osób, które są wrażliwe na kofeinę.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Share