Jakie są zalety kawy rozpuszczalnej?

Jakie są zalety kawy rozpuszczalnej?

Miliony ludzi zaczynają dzień od filiżanki kawy. Zazwyczaj nie ma wystarczająco dużo czasu, żeby zrobić kawę z pełnych ziaren. To dlatego kawa rozpuszczalna jest tak popularna na całym świecie. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, że kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, czy też ma wpływ prozdrowotny.

Z czego jest zrobiona kawa rozpuszczalna?

Masowa produkcja kawy rozpuszczalnej została uruchomiona w 1938 roku przez firmę Nestle. A od 80 lat toczą się debaty o korzyściach i szkodach płynących z kawy rozpuszczalnej. Surowce, które wykorzystuje się do jej produkcji, to ziarna kawy, które zostają poddane odpowiedniej obróbce. Do nich dodaje się:

  • mleko w proszku,
  • dodatki smakowe,
  • dodatki aromatyczne
  • cukier.

Dzisiaj dostępne dla konsument na rynku są trzy rodzaje tego napoju. Sproszkowany wariant jest najtańszy. Drobno zmielone ziarna kawy umieszczane są w próżni, gdzie przechodzą przez nie ciekłe kropelki. Cząsteczki w ten sposób powstałe są natychmiast suszone i zamieniane na proszek. Warto wiedzieć, że kawa rozpuszczalna w granulkach jest nieco droższa niż kawa w proszku, choć powstaje z granulek proszku: jest nawadniana parą wodną, cząstki sklejają się w granulkach.

Czy kawa rozpuszczalna jest przydatna dla organizmu?

Panuje powszechne przekonanie, że kawa przynosi niewiele korzyści dla organizmu, także ta rozpuszczalna. Jednak specjaliści zauważają, że kawa ma działanie moczopędne i pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu, łagodzi obrzęki. Inne zalety napoju to jego niska cena, szybkość przygotowania i, co najważniejsze, szybka możliwość rozchmurzenia się nabrania energii. Nie jest też prawdą, że kawa rozpuszczalna jest bardziej uzależniająca psychologicznie niż ta, która powstaje z całych ziaren. Należy jednak podkreślić, że nadmiar kawy może powodować pewne problemy. Po pierwsze, cierpi na tym system nerwowy. Kofeina w napoju instant bardziej działa niż ta w ziarnach. Ze względu na częste spożywanie, układ nerwowy może być zbyt pobudzony. Trudno jest człowiekowi zaangażować się w pracę rano bez filiżanki kawy, a gdy tylko ciało wróci do normy po kofeinie, otrzymuje kolejną porcję napoju orzeźwiającego.

Jak pić kawę rozpuszczalną?


Wielu baristów zauważa, że nie ma potrzeby picia kawy rozpuszczalnej na pusty żołądek. Jeśli naprawdę chcemy się pobudzić, możemy przygotować sobie filiżankę w 30-40 minut po posiłku, dzięki temu odurzenie ciała będzie mniej niebezpieczne. A po 15 minutach należy wypić szklankę wody, aby uniknąć odwodnienia i ewentualnego rozdrażnienia.

Background obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com
Share